"To nejkrásnější, co si na sebe můžeš obléct, je úsměv."

MDDr. Zuzana Hanuliaková, Ph.D.

16.3.2020: Ortodontická ambulance do odvolání uzavřena. Akutní případy volejte na 608 931 363 nebo 777 822 468. Děkujeme za Vaši přízeň a pochopení.


tel.: +420 777 822 468
rovnatka-zabreh@seznam.cz

Otázky a odpovědi

Co je ortodoncie?

Ortodoncie je nástavbovým specializovaným oborem stomatologie. Zabývá se diagnózou, prevencí a léčbou nepravidelností v postavení zubů, zubních oblouků a čelistí, a to jak v dětském, tak i v dospělém věku. Cílem ortodontické terapie je estetický a funkční chrup s ohledem na maximální možnou stabilitu dosaženého výsledku léčby.

V jakém věku je vhodné začít léčbu?

Zahájení léčby je velmi individuální a souvisí s prořezáváním zubů. U dítěte návštěvu ortodontisty nejčastěji doporučí ošetřující zubní lékař nebo se mohou sami rozhodnout rodiče či pacient a vyhledají ortodontistu.  S ortodontickou léčbou u dětí se nejčastěji začíná ve smíšeném chrupu, kolem 8-9 roku a to léčbou snímacím aparátkem. Ve stálém chrupu u teenagerů a dospělých pacientů se léčí zejména pomocí fixních aparátů. Horní věková hranice léčby neexistuje. Platí, že dokud jsou v ústech zuby, je možno je rovnat. Limitem pro ortodontickou léčbu není věk, ale stav zubů a parodontu.

Se svými zuby jsem spokojen, musím tedy nosit rovnátka?

"Na křivé zuby se neumírá." Ortodontická léčba není nikdy akutní a život zachraňující procedura. Proto, pokud je pacient se svým chrupem spokojen, ortodontická léčba není nutností. Je důležité, aby sám pacient byl pro léčbu rozhodnutý, bez nátlaku okolí. Nicméně pokud se u Vás vyskytne neléčená ortodontická vada, časem a růstovými změnami se bude jistě zhoršovat a může později vyvolat i další problémy ( parodontologické, nedokonalé čištění zubů u výrazného stěsnání...).

Jak dlouho trvá léčba fixním aparátem?

Průměrná doba léčby je 1,5- 2 roky. U závažnějších typů vad může trvat i déle. U adolescentů jde většinou všechno rychleji a bez větších komplikací než u dospělých s problémy s parodontem.Délka léčby závisí také na spolupráci pacienta, na jeho pravidelných návštěvách a důkladné hygieně.

Bude mě rovnání zubů bolet?

Samotné nasazení fixního aparátu nebolí. V prvních 2-3 dnech po nasazení a také při každé výměně drátů a tahů můžou být zuby mírně citlivé, dostavuje se lehké mravenčení až tahnutí. Proto je lepší v prvním týdnu jíst kašovitou měkčí stravu. Po pár dnech si zuby zvyknou a citlivost zmizí. Někdy se rovněž stane, že součástky fixního aparátu píchají nebo tlačí do dásní nebo tvářové sliznice. V tomto případě funguje oblepení citlivého místečka ortodontickým voskem nebo žvýkačkou bez cukru, ideálně navštěva ortodontisty k vyřešení problému.

Musím se vzdát některých jídel v průběhu ortodontické léčby?

Ne, pacient může jíst vše, na co je zvyklý. Tvrdá jídla ( topinky, syrová mrkev, kedluben, jablko, tvrdá hruška atd.) je lépe nakrájet a vkládat do úst, ukousnutím např. do tvrdého jablka by totiž mohlo dojít k vypáčení a uvolnění zámečku. Pokud nemůžete žít bez lepivých chipsů, popcornu, křupek, sisinek a karamelek, nikdo Vám je zakázat nemůže, ale důkladná hygiena a vyčištění zubů kolem fixního aparátku je nutností.

Jak často si musím s fixním aparátem čistit zuby?

Ideální je čistit zuby po každém jídle. Minimálně 3x denně, po snídani, po obědě a před spaním. Hygienická instruktáž a nácvik čištění zubů s fixním aparátem je běžnou součástí naší ambulance. K čištění chrupu jsou potřeba 3 druhy kartáčků: klasický kartáček s měkkými štětinami (např. Curaprox Ultrasoft 5460 nebo TePe kartáček), jednosvazkový (solo) kartáček a mezizubní kartáček.

Musím stále navštěvovat svého praktického stomatologa, když chodím na ortodoncii?

Ano, pravidelné prohlídky po půl roce u Vašeho zubního lékaře jsou nutností. Pokud zubní lékař odhalí kaz na zubu s fixním rovnátkem, je možné zámeček z tohoto zubu dočasně sejmout a po spravení kazu opět nasadit.

Hradí pojišťovna ortodontickou léčbu?

Zdravotní pojišťovny hradí ortodontickou léčbu pouze částečně. Proplácí práci lékaře v ústech, ale cenu materiálu si musí každý pacient uhradit sám. Cenu za materiál si stanoví každý ortodontista. Částky za snímací aparátky se pohybují v rozmezí 1000-3000 Kč, za fixní v rozmezí 5000-10 000 Kč/ čelist. Většina pojišťoven přispívá pacientovi na léčbu snímacím nebo fixním aparátem částkou kolem 500-1500 Kč, často však pouze do 18 let věku. Příspěvky od pojišťoven závisí na jejich aktuálním rozpočtu a každým rokem se mění.